Záhadný paracaský svícen (trojzubec)

26.05.2012 21:45

Karel Kýr

 

 

Peruánská poloostrov Paracas se nachází v regionu Ica. Jedná se o naprosto neúrodnou písčitou a kamenitou oblast, který zasahuje do chladného Humboldova proudu. Čím je tedy tato oblast pozoruhodná? Kdysi sem byli přinášeni na své poslední pouti hodnostáři vnitrozemského obyvatelstva. Vědci tak soudí podle toho, že zde bylo pohřbeno velké množství starců s trepanovými lebkami (otevřenými po operačním zákroku), s nádherně vyšívanými rouchy. Protože čtyřicet až padesát procent všech lebek v paracaské nekropoli bylo trepanováno, peruánský archeolog Tello vyslovil domněnku, že Paracas sloužil jako sanatorium pro pacienty, kteří se podrobili tomuto velmi odvážnému operačnímu zákroku. Ale protože je tato oblast velmi nehostinná, těžko šlo o nějaké sanatorium, spíše se zde umirající připravovali na cestu na onen svět. Objevené stavby byly převážně situovány do podzemí, což dr. Rossel Castro považuje za strategii proti téměř trvalému větru – parace.
Paracas je také proslavený svým svícnem (trojzubcem). Jde o cca 200 metrů vysoké znamení, připomínající svým vzhledem svícen, vyrytý do písčitého a kameny posetého srázu na zálivem u Piska. Technika, použitá při jeho vytvoření, odpovídá technickému postupu, který je znám z pampy u Nazcy a jejich obřích obrazců. Linie svícnu jsou asi 0,6 m hluboké a 2 m široké. Po odstranění horní povrchové vrstvy se objevilo světlejší, hluboce položené písčité podloží, díky němuž je toto znamení viditelné daleko z moře. Vlivem perspektivy vypadá menší, v nezkreslené podobě ho lze spatřit jen z ptačí perspektivy.
Toto záhadné znamení zaměstnává vědce po staletí, ale zatím se žádnému z nich nepodařilo vyložit o co jde. Ale v každém případě byl tento písečný znak užitečný jako orientační bod pro všechny obchodní a velrybářské lodě, které obepluly Hoornův mys a pokračovaly v plavbě podél tichomořského pobřeží Jižní Ameriky.
O tomto svícnu, něco chcete-li trojzubci, nedumali jen vědcí, ale i prostí lidé. Co asi znamená? Někteří ho považovali za trojzubec a hledali souvislost s bohem moří, jiní v něm spatřují strom života, protože z něho raší něco jako pupeny. Jiní byli přesvědčeni, že by mohlo jít o zobrazení kaktusu, protože původní vlastí kaktusů je přece Jižní Amerika a některé druhy mají sloupovité výběžky, rašící směrem vzhůru.
Ale žádné pokusy o vysvětlení se nevyrovnaly s tím, že v celkem obsažném umění Paracasu a Nascy se tento jedinečný symbol nevyskytuje. A tak se vynořuje mnoho otázek. Nehledě na to, že ani svícen daného tvaru nezapadá do výše zmíněné kultury.
Když lidé pozorovali trojzubec z člunu na moři nebo nějakého ostrova obývaného jen nespočetnými ptačími koloniemi, objevil se na obloze zrcadlený směrem vzhůru. A opět bychom mohli vyslovovat hypotézu za hypotézou. Jisté je jen jedno: že o svícnu (trojzubci, stromu života) pomalu nic nevíme. Jen to, co nám umožňují naše nedokonalé smysly.

Diskusná téma: Záhadný paracaský svícen (trojzubec)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok