Podivný sen Edwarda Samsona

26.05.2012 18:42

Karel Kýr

Domorodci na ostrově Krakatoa se 29. srpna 1883 ocitli v zajetí živlů: před nimi bylo vařící moře, za nimi rozžhavená láva. Americký novinář katastrofu popsal do nejmenších detailů 10 dnů před tím, než k ní došlo!
 Po explozi zbylo z původní sopky jen několik malých ostrůvků. Ve 20. století se začal formovat nový vulkán, který se nazývá Dítě Krakatoa. Výbuch sopky Krakatoa je označován ze vůbec největší katastrofu svého druhu v moderních dějinách. O život při něm přišlo 36 000 lidí.

Edward Samson pracoval pro bostonský deník Globe. Když se mu sešly odpolední a noční služby, přespával v redakci. Právě tak tomu bylo o 19. srpna 1883. Ze spánku ho ale kolem třetí ranní vytrhl strašlivý sen. Byl tak živý, že mu připadalo, jako by byl jeho součástí.

Chvěl se a několik minut si srovnával v hlavě, co se mu zdálo. Pak vzal pero a papír a vše sepsal. Podrobně vylíčil, jak tisíce zoufalých lidí z ostrova Pralape poblíž Jávy prchají před proudy rozžhavené lávy proti přílivové vlně vysoké nejméně 50 stop. Napsaný příběh nechal ležet na stole a odešel z redakce dřív, než se ve dveřích objevil šéfredaktor. Toho papír hned upoutal a mylně se domníval, že podřízený v noci přijal kabelogram. Článek tedy nechal s palcovým titulkem vytisknout na první stranu. Zprávy se hned chytily ostatní noviny a text obletěl celou Ameriku, stal se nejsenzačnější událostí dne a čtenáči volali po dalších informacích.

Když se vize vyplní                                                                                                                             Edward Samson nakonec šéfovi vysvětlil, co se stalo. Dostal okamžitou výpověď a bostonský Globe otiskl omluvu. Nešťastného redaktora však „zachránila" příroda. Od západního pobřeží USA zavanul velmi prudký vítr. Agentury přinášely zprávy, že se stalo něco neobvyklého v Indickém oceánu. Obrovská přílivová vlna smetla tisíce vesnic v Malajsii a Indii. Z Austrálie dorazily informace o mimořádných nárazech vzduchové vlny. A obrovské vodní jazyky zalily západní pobřeží USA, Mexika a Jižní Ameriky. Spisovatel a historik Frank Edwards ve své knize Nejzáhadnější ze záhadných píše: „Okolo světa obletěla obrovitá přílivová vlna a vlna vzduchová dokonce oběhla Zemi několikrát. Lodě připlouvající do přístavů v Indickém oceánu přivážely zprávy o výbuch sopky Krakatoa ležící v Sundském průlivu, který zničil ostrov a zahubil tisíce jeho obyvatel. Nebylo pochyb o tom, že jde o největší katastrofu moderních dějin. Všechny světové deníky se tragédií zabývaly do detailů. Zájem čtenářů neustával. V zájmu pozornosti se ocitla právě ta periodika, která přetiskla bez pochybností výplod noční můry jednoho redaktora, jemuž se zdálo o pralapské explozi."                                                                                                                                Záhada názvu                                                                                                                                        Majitel bostonského Globe přijal Edwarda Samsona zpět a jeho fotografii otiskl přes celou titulní stranu - stal se hrdinou dne. Události, jež viděl ve snu, se lišily od skutečnosti pouze v jednom detailu: zničený ostrov označil jako Pralape, přitom se jednalo o ostrov Krakatoa. Ale tato malá nejasnost se nakonec vysvětlila. Po letech totiž Holandský historický ústav, který analyzoval tuto záhadu, našel starou mapu, na níž byl ostrov Krakatoa uveden pod svým původním názvem, jenž nebyl užíván již dobrých 150 let: Pralape.

Diskusná téma: Podivný sen Edwarda Samsona

Montre Guess Femme Pas Cher https://www.evolvingecology.com/

RonaldLync | 22.10.2014


Pridať nový príspevok