Môj svet..

27.05.2012 11:13

Hradov,zámkov,zrúcanín či kaplniek, v ktorých údajne straší, sa nájde v každom kraji dosť. Avšak poriadny strašidelný dom by mal mať hrubé múry,tmavé pivničné priestory,nejaký ten gotický portál,tajomné zákutie či stáť aspoň na opustenom zarastenom mieste(obr.č1). Zdá sa však,že naše slovenské strašidelné domy sa akosi nechcú držať predpísaných pravidiel.. Možno iba chcú kráčat s dobou. Bojíte sa radi? Ak si odpoviete nie,zrejme nepatríte k tým ľuďom, čo večer s obľubou siahnu po knihe s nadprirodzeným obsahom alebo si pustia horor, ale ak sa chcete báť,tak naše domy sú možno aj tým pravým orechovým. Na prvý pohľad majú od strašidelnosti ale ďaleko.Posuďte sami..Jedným z týchto domov je rodinný dom v Matejovciach pri Poprade(obr.č2). Tunajší ľudia sa mu oblúkom vyhýbajú. Údajne tu straší duch nebohého suseda, s ktorým domáci za života nemali dobré vzťahy. Padajú tu obrazy,samé od seba lietajú riady a čo je najhoršie, sám od seba sa tu zakladá požiar(obr.č3). Dom je odpojený od plynu aj elektriny a predsa sa tam dejú čudné veci. Do boja proti duchom už povolali aj miestneho kňaza, ktorý dom vysvätil. Náš duch však asi nepochopil, čo mu chcel kňaz tou vysviackou povedať a kľudne si straší aj naďalej. Napriek všetkému si obyvatelia myslia,že požiar zakladá niekto z mäsa a kostí, pritom dom je opustený,neobývaný, pristup k nemu majú iba majitelia a tí sa odmietajú doň vrátiť.
Aká je teda skutočnosť?

obrazok č.2

obrazok č.3

Srašidelnú atmosféru,zimomriavky či studený pot si užijete aj v nedostavanom dome nad jazerom v Štiavnickej Bani. O tomto dome kolujú rôzne historky. Robotníci, ktorí tu pracovali, z neho ušli. Akosi si nevychádzali s duchmi a prízrakmi, ktorým už dlhšiu dobu dom patrí. Všetko náradie ostalo tak, ako keď z neho unikali, dokonca aj bezdomovci sa boja v dome prespať a tak radšej hľadajú iný nepeňažný nocľah. Naposledy sa odvážila doň vojsť hliadka. Ktosi neviditeľný však zaútočil na policajta, rozbil mu nos a zhodil z hlavy čiapku ,ktorá sa dodnes nenašla. Je možné,že náš duch si myslí, že mu bude svedčať viac a tak si ju jednoducho vzal. Náš dom je známejší ako si myslíme. Prilákal aj štáb britskej televízie BBC,ktorý je vycvičený práve pre skúmanie paranormálných javov. Asi im zabudli povedať, že s čertami veru nie sú žiadne žarty a potom, čo im duch rozbil kameru rovno pred nosom,vzali nohy na plecia a utekali kade ľahšie. V tomto dome vám milovníci adrenalínu držím palce.Ďaľši neznámy dom, v ktorom údajne straší, je aj novopostavený, skutočne pekný dom v Psiaroch (obr.č4). Malebné prostredie uprostred kopcov, kde sa nachádza, nám dáva pocit kľudu,až kým nezistíme, že dom stojí v bezprostrednej blízkosti cintorína vzdialeného len 20 metrov. Kto tu vyčíňa a prečo? Sú to duše mŕtvych, ktoré v noci tadiaľ prechádzajú? Či nejaký zabudnutý duch z bývalého domu, ktorý tam predtým stál a odmieta odísť? Sú to iba dohady. Hovorí sa, že pri stavbe domu vykopali kostry, meče a iné veci. Meče zobrali, veď prečo aj nie, keď sa dajú speňažiť a kostry surovo nahádzali do základov. Popravde, niečo podobné si neviem ani predstaviť. Každopádne si hrobár v podvečernom svetle kľudne vykonáva svoju prácu a údajní duchovia mu nenaháňajú žiadnu hrôzu. V dome však nevydrží nikto dlho bývať. Náhoda či zhoda okolností? Polovica ľudí v obci nemá ani potuchy, že tam niekde straší, avšak tá druhá tvrdí, že s tým domom nie je všetko v poriadku. Kto vraví pravdu a kto zatĺka? 10 metrov od domu sedí pri plote duch malého dievčatka v červených šatkách(obr.č5). Opäť náhoda? Či práve v tej chvíli sa príroda rozhodla vytvoriť z odrazu od strechy, okien, stien a trávy niečo čo vytvorilo ilúziu ducha? Hodnotenie je len na vás. Snáď raz zistíme, kto a či tu vôbec straší.

obr č4
obr č5

Tak na tej povale straší..
V dedinke na východe Slovenska je nádherný západ slnka, ľudia tu žijú pokojným životom.. a predsa tu niekomu ,niečo nedá spávať. Na povale skoro noc čo noc je počuť lomoz, škripot a hluk. Domček patril starému deduškovi, ktorý na domku lipol a staral sa on s veľkou láskou.. Mával najkrajšiu záhradu v dedine.. Ešte pred tým ako terajší majiteľ tento domec kúpil šiel odtiaľ autom aj so svojou známou.. V tom im nečakane cestu zastala postava muža v kabáte s kapucňou. Prudko zabrzdil a chcel vynadať tomu ,čo sa mu postavil do cesty, ale nikde nikoho nevideli a ani nenašli. Neskôr, keď dom kúpil začali čoskoro s povale počuť čudne zvuky, akoby padali kamene a praskali hrady. Jedno ráno okolo štvrtej ho niečo zobudilo. Uvidel siluetu toho muža s kapucňou ako sa nad nim skláňa. Jednoducho sa ho to opýtalo ,či v tom dome teraz býva. Keď odpovedal ,že áno, tak mu ta postava povedala ,že tam môže v kľude bývať, ale musí sa o dom starať. Odvtedy deduško čo mal rád svoj domek, dáva pozor či je všetko v poriadku a či sa mu riadne starajú o jeho majetok. Iba terajší majiteľ sa každé ráno o pol štvrtej prebúdza a nemôže spávať. Asi aj preto ,že starký približne o tejto hodine podľa lekára opustil náš svet. Nový vlastník žije vo svornosti aj so svojim dozorcom a akosi mu ani nevadí s ním spolunažívať. Záhrada rozkvitá aj naďalej ,iba deduško po nociach stále pripomína, aby sa mu o domek pekne starali....

Čo dodať na záver iba: ,,KTO SA BOJÍ, NECH NEJDE DO LESA,,
... ,,vitajte v mojom svete........gallaa

Diskusná téma: Môj svet..

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok