Film Čtvrtý druh – jak je to doopravdy?

26.05.2012 17:52

Ondra Procházka

Již titulní obrázek filmu vypadá děsivě

V roce 2009 vyšel do kin kontroverzní filmový snímek s názvem „Čtvrtý druh“. Diváky doslova uvedl do rozpaků, protože na pohled jasná autentičnost je až zarážející. Jak je to však doopravdy?

Officiální obsah filmu je na internetu dostupný takto:

V roce 1972 byla stanovena stupnice vyšetřování případů s podezřením účasti mimozemské iteligence. Zpozorování UFO bývá označeno jako první druh setkání, shromáždění důkazů znamená druhý stupeň, kontakt s mimozemšťany je druhem třetím. Poslední, čtvrtý druh setkání, označuje únos. Dokumentace třetího a čtvrtého druhu setkání neexistovala. Donedávna. 

Provokativní thriller Čtvrtý druh je natočen podle skutečných událostí v odlehlém městě Aljašky, kde od šedesátých let dochází k záhadnému mizení lidí. Tento jev nebyl nikdy uspokojivě vysvětlen. 

Zní  to skvěle, že ano? Má to však nejeden háček. Režisér Olatunde Osunsanmi chtěl natočit hororový trhák, který by se týkal mimozemské inteligence a přitom byl zcela autentický. Bohužel v tomto případě se mu to vůbec nepovedlo.

Pojďme se tedy na některé aspekty dosvědčující nereálnost filmu podívat:

1)   Hlavní představitelka role doktorky Abigail Tyler Milla Jovovich hned na začátku filmu říká „Jmenuji se Milla Jovovich a ve filmu Čtvrtý druh hraji skutečnou osobu – doktorku Abigail Tylerovou, která v Nome působila.“

Jak se však později ukázalo, skupina novinářů, která se celým příběhem zabývala zjistila zarážející skutečnost, že žádná doktorka Abigail Tyler v Nome nikdy nepracovala a s velkou pravděpodobností vůbec neexistuje.

2)   Další háček leží v samotném městě Nome. Ve  filmu ho vidíme jako malé přímořské městečko s vysokýmy horami v pozadí. Ve skutečnosti však vypadá takto:

Žádné hory u Nome nejsou a město vypadá zcela jinak než ve filmu

Jak si můžete všimnout, žádne hory v pozadí nejsou, to proto, že filmové Nome leží v Bulharsku. Film tedy vůbec nebyl natáčen na Aljašce.

3)   Film je kombinovaný s údajně autentickými záběry, kde režisér zpovídá skutečnou Abigail Tyler. Žena sedící v křesle naproti Olatundu Osunsanmi vypadá ztrápeně, jako by prožila psychický šok a na někoho může působit strašidelně. Avšak dnes už je to jasné. Tuto ženu (prý reálnou postavu) si zahrála herečka Charlotte Milchard.

Je jasné, že "reálná" postava byla zahraná profesionální herečkou

Jediné co lze z celého filmu považovat za skutečné, je fakt, že v Nome skutečně záhadně zmizelo několik desítek občanů a z celé Aljašky je v této oblasti nahlášeno nejvíce pozorování UFO.

Tento článek jsem napsal z jednoho prostého důvodu. Přiblížit lidem skutečné a reálné události. Doufám, že Váš stres z tohoto traumatizujícího filmu již prvním odstavcem opadl. Zároveň bych v žádném případě nechtěl shazovat tvrzení svědků, kteří skutečný únos prožili.

Diskusná téma: Film Čtvrtý druh – jak je to doopravdy?

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok