Bitva radarových signálů

26.05.2012 21:47

Karel Kýr

 

Každý z nás jistě četl o přesunech v čase. K tajemné události došlo během druhé světové války. Šlo i námořní bitvu přízraků, která vešla do dějin amerického námořnictva jako The Battle of the  Blips (bitva radarových signálů). Stalo se to u Aleut, sousostroví, které se rozkládá mezi Aljaškou a poloostrovem Kamčatka.
Americká severopacifická flotila se vydala překazit evakuaci japonské posádky z ostrova Kiska. Do akce byly nasazeny bitevní lodě Isaho, Mississippi a New Mexico, pět křižníků a jedenáct torpédoborců. Ernst Mackelburg tuto událost popisuje v knize Časové zázraky takto:
"Před ostrovem Attu zachytily americké radary sedm válečných lodí, které se pohybovaly směrem, v němž se měla nalézat i japonská flotila. Americké lodě zahájily okamžitě palbu a vystřílely více než 212 tun střeliva. Krátce poté zmizely radarové signály z obrazovek. O den později, brzy ráno 25. července 1943, se na palubních radarech odjevilo dalších sedm signálů. Pohybovaly se směrem k ostrovu Kiska. Američané zase začali střílet. Hlavně děl vypálily stovky salv, avšak nepřítel palbu neopětoval. A najednou signály opět zmizely, jako by se objekty vypařily."
Až po válce se zjistilo, že japonské námořní síly byly v době tohoto konfliktu daleko mimo dosah operačního prostoru radarů. Jak si to vysvětluje Ernst Mackelburg?
"Případ Kiska, respektive přesná příčina radarových signálů, nebyl nikdy jednoznačně vysvětlen. Nemůže obstát hypotéza, že se mohlo jednat o ,přirozenou´poruchu radarů. Záhadné signály se totiž objevily na radarech všech lodí. A ještě ke všemu dvakrát během několika dnů. To je trochu moc náhod."
Tímto případem se zabýval Američan Mark Gardner a vyslovil zajímavou hypotézu.
"Mohlo se jednat o flotilů přízraků. O lodě z minulosti nebo budoucnosti. Náhlou defornací časoprostorové struktury mohly být radarové paprsky odchýleny do minulosti nebo do budoucnosti. A zachytily tam něco, co v reálném čase americké flotily, tedy v roce 1943, vůbec neexistovalo. Tím by se také vysvětlilo, proč Američané nic nezasáhli: nehmotné přízraky jsou nezničitelné. A také by bylo jasné, proč nepřítel neopětoval palbu. Pro lodě z nějakého jiného času mohla být americká flotila neviditelná."
Fantasmagorie? Ne tak docela. Je zdokumentováno mnoho případů, kdy zmizí lidé i věci. A nezanechají po sobě žádnou stopu. V kriminalistických statistikách můžete najít mnoho případů nevysvětlitelných zmizení, která odporují vší logice.

 
 
 

Diskusná téma: Bitva radarových signálů

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok