Anděl, vážící lidské duše. Tajemné fresky v ďáblově kapli

09.05.2021 21:09

    Tato kaple je bezpečnostní opatření. Uzavírá vstup do pekel a brání démonům pronikat na svět. Kdysi, před mnoha staletími, to měl ďábel snadné. Vycházel na svět po libosti a prováděl lidem v okolí hradu nejrůznější alotria. Na pomoc si přizval nejrůznější skřety, zrůdy a jiné děsivé výtvory podsvětí. To vše se mu dařilo až do chvíle, kdy se mu do cesty postavila kaple na hradu Houska.

    Každý hrad má svoji historii oficiální a historii mystickou a ezoterickou. Houska není výjimkou. Návštěvníky hradu je třeba zaujmout. Suchopárná fakta by začala brzy nudit, bezbřehá fantazie také není to pravé. Namíchat směs z obou složek v takovém poměru, aby se návštěvník dozvěděl to podstatné a zároveň odcházel s příjemným mrazením v zádech, to patří k umění každého dobrého kastelána či průvodce a takové na Housce naleznete. Dnes si něco povíme freskách v hradní kapli, která je cílem většiny zájemců o prohlídku.

    Pro současnost byly fresky objeveny teprve před necelým stoletím, přesněji, v roce 1928. Restaurovány byli českými akademickými malíři, Maxmiliánem a Aloisem Boháčovými. Oba měli již zkušenosti s obnovou středověkých maleb v táborské radnici, o čtyři roky dříve. Odborníci se shodli až po velmi dlouhé době a určili stáří fresek do třicátých let 14. století. Rok 1330 je uváděn jako přijatelné datum vzniku.  Jaké fresky zde můžeme najít?

    Archanděl Michael, bojující s drakem, zvěstování, narození Páně, postavy apoštolů, bičování Krista, figura sv. Kryštofa, archanděl Michael, vážící lidské duše, postava kentaura, čí spíše kentauřice. Odborníci se shodují, že některá vyobrazení jsou velmi vzácná, jak v české, tak i v evropské malbě. Samostatné vyobrazení anděla, vážícího duše se prakticky nevyskytuje, rovněž i scéna s drakem. Dlouhé roucho tohoto archanděla zde malíř nahradil krátkou sukní, zřejmě aby se anděl nepotřísnil tryskající krví.

    Přespání na hradě je velmi zajímavým zážitkem. Rovněž i východ slunce, pokud jej pozorujete v kapli. Sluneční paprsky sjíždějí po ratišti kopí až do dračí tlamy a pak úkaz zmizí. Je to zvláštní symbolika, anděl zabíjející draka a sv. Jiří bojující s drakem. Dalším zajímavým vyobrazením je žena se lvím tělem. Plavovlasá kentauřice, která natahuje tětivu luku. Aby záhad nebylo málo, zjistíte, že je levoruká. Pozorovat úsvit v kapli, v naprostém tichu a o samotě, je zážitkem, na který se nezapomíná.

autor: Karel Dudek

foto: Karel Dudek, G. Slováková

článok vyšiel na: https://nasregion.cz/andel-vazici-lidske-duse-tajemne-fresky-v-dablove-kapli-168597/

Diskusná téma: Anděl, vážící lidské duše. Tajemné fresky v ďáblově kapli

Čitelnost textu

Martin Hübnet | 11.05.2021

Zdravím. Nebylo by vhodné napsat text s jinou barvou , jelikož takto šedý text se nedá na černém pozadí v podstatě na tabletu a mobilu přečíst, je to jenom doporučení. Článek bych si rád přečetl, ale tohle opravdu nejde s pozdravem...

Pridať nový príspevok