Agrosymbol – Uhřice 2012

26.05.2012 18:28

Ondra Procházka

Sezóna kruhů v obilí letos začala poměrně brzy. Už 14. května se u jihomoravské obce Uhřice objevil na první pohled velice hezký agrosymbol. Po krátkém prozkoumání je však autor tohoto díla jasný. První letošní piktogram v řepce vyšlapala circlemakerská skupina CircleArt.

Již z vrchu je na první pohled patrná, nedokonalost tohoto obrazce. Tímto chci poukázat na zjevnou obtížnost při „šlapání kruhů“. Evidentně je skutečně problém vytvořit vzhledově uspokojivý a přesný agrosymbol. Osobně jsem jej navštívil dne 18. května, tedy 4 dny po vzniku. V obrazci však nebylo problém rozpoznat několik zásadních faktorů nasvědčujících „nepravost“ obrazce. První co mě při příchodu do obrazce překvapilo, byl zjevný zmatek mezi položenými rostlinami. Některé rostliny v kruhu stály, kdežto některé byly zlomeny a přitisknuty k zemi. V agrosymbolu se nacházejí jakési „části“ kružnic a já tedy pochopitelně pátral po místě, kde by se měl nacházet střed. K mému překvapení se zde skutečně nacházela pošlapaná vegetace, tak jakoby se v ní někdo otáčel. Z blízké benzínové pumpy je na agrosymbol skutečně nádherný výhled.

Doufejme tedy, že byl tento obrazec posledním padělkem v letošní sezóně a nyní už můžeme očekávat jen ty agrosymboly, u kterých je jejich vznik neznámý.